Правила безпеки влітку для дітей та дорослих
oppb.com.ua/news/pravyla-bezpeky-vlitku-dlya-ditey-ta-doroslyh
БЕЗПЕЧНА ПОВЕДІНКА ПІД ЧАС ЛІТНІХ КАНІКУЛ
Як показує практика, щорічно у цей період різко загострюється ситуація з пожежною безпекою. Основними причинами виникнення пожеж під час жнив стають порушення правил експлуатації машин та агрегатів, а також необережне поводження з вогнем та людська недбалість і безвідповідальність. Гасіння пожежі у полі вимагає значних зусиль.На відкритій території у безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю 1 м/с, а у вітряну – до 10 м/с, а висота полум’я може сягати 2 метрів.Тому у цей напружений та пожежонебезпечний період потрібно дотримуватися правил пожежної безпеки як аграріям, так і усім громадянам.
Необхідно пам’ятати наступне:
– суворо забороняється курити, розводити багаття, користуватись відкритим вогнем на хлібних масивах та поряд із ними;
– самовільно випалювати суху траву, стерню та пожнивні залишки на полях;
– стоянки туристів, пасіки допускається розміщувати не ближче 100 метрів від хлібних масивів. Полювати на хлібних масивах та поблизу них забороняється;
– водіям не можна ремонтувати автотранспорт поряд із хлібними масивами;
– дорослі повинні нагадати дітям про правила пожежної безпеки та подбати, щоб вони не бавилися з вогнем поблизу хлібних масивів.У всіх випадках виникнення пожежі треба негайно повідомити до пожежно-рятувального підрозділу за телефоном «101». До приїзду рятувальників гасити вогонь наявними силами та первинними засобами пожежогасіння шляхом збиття полум’я або засипанням полум’я землею. Після гасіння пожежі організувати спостереження до повної ліквідації усіх осередків горіння.Пам’ятайте, що дотримуватись вищезазначених вимог пожежної безпеки під час збирання врожаю – обов’язок кожної людини! Лише спільними зусиллями ми не допустимо загоряння хлібних масивів під час жнив.
На території області зберігається пожежна небезпека, зокрема в літній період спостерігається найбільша загроза від пожеж.
До того ж, не забуваємо про наслідки ворожої агресії, що несуть загрозу як для людей, так і екосистем, а це – непідірвані боєприпаси, мінування ділянок лісу тощо.
Закликаємо вас не нехтувати правилами протипожежної безпеки – не палити сміття, не підпалювати суху траву та сухостої, а також не влаштовувати пікніків в лісосмугах, адже це небезпечно, в першу чергу, через мінну небезпеку.
• У кожному випадку появи диму, а також при виявленні осередків горіння негайно викликайте пожежну охорону. Під час виклику пожежної охорони необхідно коротко повідомити, що горить, точну адресу, після чого, в першу чергу, прийміть заходи щодо врятування матеріальних цінностей.
• Пожежа, як правило, починається з невеликого осередку горіння і ліквідувати її в цей період не виникає великих труднощів.
• В першу чергу необхідно використовувати всі засоби пожежогасіння, які є під руками — воду, пісок, вогнегасники, тканину змочену водою, та ін. При цьому необхідно знати деякі особливості гасіння різних пожеж.
• Вода, наприклад, є основним засобом боротьби з вогнем. Однак при гасінні керосину чи бензину слід враховувати, що ці рідини легші води, випливають на її поверхню і продовжують горіти. Тому при горінні керогазів, примусів з газом чи бензином краще усього накинути їх одіялом, кошмою чи другою цупкою тканиною, і полум’я згасне.
• Краще всього гасити горючі рідини вогнегасниками, можна засипати їх піском.
• При горінні електромережі необхідно в першу чергу відключити її, а потім приступити до гасіння пожежі сухим піском, вогнегасником.
• У разі виявлення пожежі кожен громадянин зобов’язаний повідомити про це пожежну охорону по телефону 101.
• утримувати в справному стані електромережі, електричні прилади, прилади опалення і дотримуватись заходів безпеки при їх експлуатації;
• виконувати заходи безпеки при користуванні печами, газовими приладами, предметами побутової хімії та проведення ремонту в квартирах з застосуванням лаків, фарб;
• дотримуватись в будівлях з підвищеною поверховістю встановленого протипожежного режиму (не забивати евакуаційні виходи на балконах та лоджіях, утримувати в справному стані улаштування, які входять в систему протидимового захисту будинку);
• не загромаджувати драбини, холи, коридори загального користування та підходи до засобів пожежогасіння;
• не загромаджувати евакуаційні люки на балконах верхніх поверхів;
• не дозволяти будівництво сараїв, гаражів та інших будівель в протипожежних розривах;
• не дозволяється складувати в гаражах горючо-мастильні матеріали, з верх встановленої норми;
• не дозволяється загромаджувати проїзди надвірних територій і розривів між будівлями, під’їздів до джерел протипожежного водопостачання, запасних евакуаційних виходів і пожежних драбин.
Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків.
Будьте уважними з вогнем, зокрема в весняно-літній період та у побуті! Адже вогонь – це небезпечне явище, особливо коли він виривається з під контролю людини!
Пам’ятка «Правила протипожежної безпеки»
Щоб не сталося пожежі:
Ніколи й ніде не грайте із сірниками й запальничками.
Самостійно не запалюйте газову плиту, а в сільському будинку не намагайтеся розтоплювати піч.
Не залишайте без догляду ввімкнені праску або чайник.
Не грайте з бензином, гасом й іншими рідинами, які можуть спалахнути.
У лісі не розпалюйте багаття без дорослих.
ПАМ’ЯТКА
про правила поводження у разі загрози пожежі
Пожежа у квартирі
Повідомите пожежну охорону.
Виведіть на вулицю дітей і літніх людей.
Спробуйте водою (з водопроводу, від внутрішніх пожежних кранів), пральним порошком, щільною тканиною тощо загасити пожежу.
Вимкніть електроавтомати (па щитку на сходовій площадці), зачинивши за собою двері.
Під час виходу з квартири захистіть очі й органи дихання від диму респіратором, ватно-марлевою пов’язкою, змоченими водою шматком тканини або рушником.
Рухайтеся, пригнувшись або поповзом (унизу диму менше).
Накрийте голову й тіло мокрою тканиною.
За неможливості вибігти сходовими маршами, використайте балконні сходи; якщо їх немає, вийдіть на балкон, зачинивши щільно за собою двері, і кричіть: «Пожежа!».
За можливості вкажіть пожежним місце пожежі.
Правила поводження під час пожежі
Правила пожежної безпеки у вашому домі
Пожежа – це завжди лихо. Проте не всі знають елементарні правила поведінки у випадку пожежі. І навіть знайоме з дитинства – «телефонуйте 101» – у паніці забувається. Ось декілька найпростіших порад, які допоможуть вам у складній ситуації. Головне правило – ніколи не панікувати!
Що робити в разі виявлення загоряння або пожежі
сповістити про це за телефоном 101, указавши точну адресу, поверх і характер загоряння;
негайно повідомити про те, що трапилося, сусідам;
за можливістю падати допомогу хворим і літнім людям, знеструмити квартиру;
зачинити вікна й двері, щоб не роздмухувати полум’я;
якщо можливо, потрібно вийти з квартири й зачинити за собою двері;
за сильної задимленості пересуватися рачки або поповзом;
під час проходження через приміщення, яке горить, зняти легкозаймистий одяг і одяг, що плавиться, облитися водою, накритися мокрою ковдрою, віддихатися, затримати подих, залишити приміщення бігцем;
якщо немає можливості покинути квартиру через сходову площадку, то потрібно використати балконні пожежні сходи, а за їх відсутності вийти па балкон або лоджію і кликати на допомогу!
Щоб уникнути пожежі, не можна:
залишати в будинку, особливо де є діти, легкозаймисті предмети;
залишати без догляду запалені газові плити й електричні чайники, інші електричні прилади, що правлять для приготування їжі й кип’ятіння води;
використовувати зношені, перебиті й саморобні електроподовжувачі;
навантажувати на одну розетку кілька електричних приладів, сумарна потужність яких перевищує 1,5 кіловата;
застосовувати в електропробках і запобіжниках саморобні дротові «жучки»;
використовувати в пластикових лампах й абажурах електролампочки більшої, ніж зазначено в технічному паспорті, потужності;
накривати чи обгортати електролампи газетами або тканиною;
розташовувати нагрівальні прилади поблизу штор, накидок, розвішаного одягу, стін, обклеєних шпалерами тощо;
палити в ліжку;
сушити білизну, розігрівати мастики, побутову хімію над вогнем або з будь-якою іншою метою використовувати у квартирі відкритий вогонь;
захаращувати пожежні виходи;
замикати пожежні двері й люки в лоджіях і на балконах верхніх поверхів;
користуватися під час пожежі ліфтом;
спускатися у під’їзді, тримаючись за сходові поруччя;
заходити в приміщення, що горить, якщо немає можливості проскочити його за кілька десятків секунд.
Правила поводження під час пожежі
Кілька правил безпечного поводження у випадку пожежі.
Якщо пожежа виникла вночі, і ви прокинулися від запаху диму, у жодному разі не залишайтеся в ліжку. Підводитися з нього, як звичайно, не можна, потрібно скотитися па підлогу. Дим, у якому містяться отруйні речовини, піднімається вгору. Якщо ви сядете на ліжко, то вдихнете його й можете отруїтися, урятуватися вже буде важко. Тому необхідно опуститися нижче границі диму.
Запам’ятайте: задимленим приміщенням пересуватися треба рачки або поповзом (щоб не втратити орієнтацію). Потрібно доповзти до дверей. Але відразу відчиняти їх не треба, оскільки в сусідній кімнаті (або на сходовій площадці) може бути основне місце загоряння. Обережно, тильною стороною долоні доторкніться до дверей і ручки. Якщо поверхня тепла, а ручка гаряча – це тривожні ознаки: за стіною бушує пожежа. Якщо ж ні, обережно відчиніть двері, але не розчиняйте навстіж. Бо тоді утвориться сильний приплив повітря, і якщо в кімнаті все таки є загоряння, нехай навіть невелике, це може призвести до спалаху полум’я.
Переконавшись, що шлях вільний – пожежі немає, перебирайтеся до наступної кімнати, але не забудьте зачинити за собою двері. Дотримуючи всіх застережних заходів (рухатися тільки поповзом або рачки, щоразу зачиняючи двері), спробуйте дістатися до виходу. По дорозі розбудіть усіх, хто є у квартирі, маленьким дітям, літнім або хворим допоможіть покинути квартиру, що горить.
Вибравшись із неї, негайно зателефонуйте в пожежну охорону за Єдиним телефоном порятунку – 101. Диспетчерові потрібно чітко назвати вулицю, номер будинку, поверх, де відбулася пожежа. Необхідно пояснити, що горить – квартира, горище, підвал, коридор.
Якщо в будинку є кодовий замок, назвіть помер коду. Організуйте зустріч пожежних і покажіть їм найкоротший шлях до будинку. Це прискорить їхнє прибуття до місця події, особливо, коли будинок розташований не на самій вулиці, а в глибині забудови.
Якщо телефону в кімнаті немає, а шлях відрізаний, тоді підповзіть до вікна, зробіть глибокий вдих, затримайте подих, підведіться, швидко розкрийте вікно й знову присядьте навпочіпки (пам’ятайте про отруєння димом!). Не відкривайте вікно па всю ширину (приплив повітря підсилить вогонь), висуньтеся й кричіть: «Допоможіть, пожежа!».
Якщо, стоячи біля вікна, ви задихаєтеся від диму, знову присядьте й глибоко вдихніть. Потім підведіться й знову кличте на допомогу! Намагайтеся привернути до себе увагу: стукайте по жерстяному укосу підвіконня, киньте що-небудь у вікно сусідньої квартири.
Припустімо, вікно відкрити не вдається, тоді розбийте скло твердим предметом або ударом ноги (перед цим потрібно взутися), але в жодному разі не руками: можна сильно порізатися.
Запам’ятайте! Спускатися по ринвах або за допомогою зв’язаних між собою простирадл украй небезпечно, ці прийоми можливі лише у виняткових випадках…
А щоб ці випадки обходили ваш будинок осторонь, намагайтеся прислухатися до наших нескладних порад і дотримуйтеся правил пожежної безпеки в побуті. Так надійніше!
В умовах повномасштабної війни з російською федерацією знову актуалізуються ті пласти інформації, які ми свого часу черпали зі шкільного курсу БЖ та основ здоров'я. Надзвичайний стан, воєнний стан, повітряна тривога, хімічна небезпека – ці терміни наче вийшли з архаїчних, припалих пилом підручників і набули плоті. Те, що раніше здавалося нам зовсім непотрібним, знову набуло значення, ба навіть стало питанням життя або смерті.
Як підготуватися? Що робити? Якого алгоритму дій дотримуватися? Де шукати укриття? Як надати першу медичну допомогу? Про все це ви дізнаєтеся з матеріалів курсу.
Новий час диктує нові загрози. Автори курсу видобули для вас найактуальніші знання, синтезували власний професійний досвід. Серед розробників курсу – інструктори з особистої безпеки, із тактичної медицини та професійні військовослужбовці.
Ви дізнаєтеся, чим відрізняється надзвичайна ситуація від надзвичайного стану. Розрізнятимете кризу і кризовий стан. Умітимете розробляти чіткий порядок дій для певної ситуації: куди йти під час повітряної тривоги, що робити, виявивши міну, як вижити під обстрілами, як реагувати на хімічну або радіаційну загрозу, коли повертатися на деокуповану територію.
Ви отримаєте багато порад: що враховувати, формуючи продовольчі запаси, як готувати укриття, як надавати домедичну допомогу потерпілим, а також – як убезпечити себе та дітей від загрози в мережі Інтернет. Особливо корисними ці знання будуть волонтерам, громадським активістам, лікарям, освітянам, соціальним працівникам, а також усім цивільним, які перебувають у зоні бойових дій та в окупації.
довідаєтесь, як пов'язані між собою поняття «криза», «кризова ситуація», «надзвичайна ситуація», «надзвичайний стан», «воєнний стан»; як підготуватися до надзвичайної ситуації і якого алгоритму дій дотримуватися; як реалізується співробітництво в умовах надзвичайної ситуації;
навчитеся розробляти порядок дій для конкретної ситуації ‒ у разі повітряної тривоги, евакуації, повернення на деокуповану територію, виявлення мін чи інших вибухових пристроїв, перебування в заручниках, під обстрілами в зоні бойових дій, закріплення ворожих військ на території громади, настання хімічної та радіаційної загрози тощо;
отримаєте практичні поради щодо формування запасів на випадок надзвичайної ситуації, підготовки укриття, надання домедичної допомоги потерпілим, убезпечення себе та дітей у мережі.
Професійний розвиток педагогічних і науково-педагогічних працівників щодо створення безпечного освітнього середовища та здійснення безпечної професійної діяльності.
Загальні:
здатність діяти відповідально і свідомо на засадах поваги до прав і свобод людини та громадянина; реалізувати свої права і обов’язки; усвідомлювати цінності громадянського суспільства та необхідність його сталого розвитку;
здатність до міжособистісної взаємодії, роботи в команді, спілкування з представниками інших професійних груп різного рівня;
здатність до прийняття ефективних рішень у професійній діяльності та відповідального ставлення до обов’язків, мотивування людей до досягнення спільної мети.
Фахові:
здатність здійснювати профілактично-просвітницьку роботу з учнями та іншими учасниками освітнього процесу щодо безпеки життєдіяльності;
здатність формувати в учнів культуру здорового та безпечного життя;
здатність зберігати особисте фізичне та психічне здоров'я під час професійної діяльності;
здатність надавати домедичну допомогу учасникам освітнього процесу;
здатність організовувати безпечне освітнє середовище, використовувати здоров’язбережувальні технології під час освітнього процесу;
здатність усвідомлювати та поціновувати взаємозалежність людей і систем у глобальному світі
здатність конструктивно та безпечно взаємодіяти з учасниками освітнього процесу;
здатність усвідомлювати особисті відчуття, почуття та емоції, потреби, керувати власними емоційними станами;
здатність орієнтуватися в інформаційному просторі, здійснювати пошук і критично оцінювати інформацію, оперувати нею у професійній діяльності;
здатність використовувати цифрові технології в освітньому процесі.
Урок насичений цікавими завданнями, відео та триває всього 15 хв. Учні точно не засумують, а найголовніше – запам’ятають усі правила безпечної поведінки.
Дивіться урок за посиланнями:
Онлайн-урок розроблено ЮНІСЕФ спільно з ДСНС за підтримки Міністерства освіти і науки України із залученням провідних фахівців у цій темі.
docs.google.com/document/d/17IWO3fCCuFf6iwonQ-qHFfIMwhGJ6zl6ZI0BcJP2FUE/edit#heading=h.dktsk21f75t6
Надзвичайні ситуації природного характеру
docs.google.com/document/d/1Rvao_fkzfIGfLtEsBo-XsvYUaoCmdy53IchdrGt09Ew/edit